27.6.2012

Důchodová reforma 2013 má zabránit propadu důchodů

Podle studie Institutu IDEA - akademického pracoviště CERGE-EI, zpracované pro fondy ČSOB, není výhled pro státní důchody příliš růžový a v budoucnu se očekává jejich výrazný pokles. Současný poměr mezi průměrným nástupním důchodem a průměrnou mzdou je 46 %. Studií odhadovaný poměr v roce 2050 má činit pouhých 26 %. Co to pro dnešní třicátníky znamená a jak s touto prognózou souvisí důchodová reforma a tzv. pilíře důchodové reformy?

důchodová reforma 2013 a druhý pilíř důchodové reformy

Důchodová reforma je nutná

Jak jsme si již v úvodníku řekli, dnešní "nový důchodce" vymění svou mzdu 25.000 za důchod kolem 11.000 korun a současný třicátník bude při téže mzdě dostávat jen 6 a půl tisíce. S propadem životní úrovně se ale budou muset nějak vyrovnat i dnešní "noví důchodci". Proč? Protože během následujících dvou desetiletí budou ze státního měšce dostávat zhruba o 10 % méně než nyní. Navíc si za svůj důchod budou moci díky rostoucí inflaci koupit ještě méně zboží a služeb.

Důchodová reforma 2013 je nevyhnutelná, protože současné nastavení důchodového systému je nejméně výhodné pro mladší generaci, která by do něj (bez důchodové reformy) odvedla 3x více, než by z něj získala zpět, až přijde její čas odejít na zasloužený odpočinek. Navíc Češi stále hazardují a nebezpečně se spoléhají na stát. Říkají si: "Nějakou penzi přece dostat musím". To je sice pravda, ale na po finanční stránce hodnotný život to ani náhodou postačovat nebude. V tomto duchu hovoří také analytik institutu IDEA Ondřej Schneider.

Druhý pilíř důchodové reformy

Výsledky studie ukazují, že vstoupit do druhého pilíře důchodové reformy je výhodné pro větší skupinu lidí, než se původně předpokládalo. Nyní se odhaduje, že vstoupí minimálně 50 % mužů a třetina žen. Část žen využije spíše prvního pilíře, druhý pilíř důchodové reformy bude nejzajímavější pro muže ve věkovém rozmezí 20 až 35 let.

Účast na druhém pilíři je dobrovolná

Podstatou druhého pilíře důchodové reformy je možnost převádět 3 % z 28 % mzdových odvodů na individuální účet za předpokladu, že si budeme další 2 % ze své mzdy na stejný účet odkládat. Zjednodušeně řečeno: Z každých 10.000 vydělaných korun si 200 odložíme my a dalších 300 Kč dostaneme od státu. Účty a fondy budou spravovat soukromé penzijní společnosti s licencí ČNB.

Pokud si přečtete knihu "Nejbohatší muž v Babylóně", kterou napsal George S. Clason, začne Vám pravidelné odkládání 5 % ze své mzdy na pozdější časy připadat jako naprosto normální, přirozené a logické. To je také hlavním smyslem celé reformy - začít se spoléhat na sebe a "neprojídat" vše, co nyní vyděláváme.

Po vstupu do druhého pilíře již nelze vystoupit

Účast na druhém pilíři důchodové reformy bude dobrovolná. Pokud se však již jednou rozhodneme a do druhého pilíře vstoupíme, nebudeme již moci z pilíře vystoupit. Peníze z individuálního účtu můžeme v důchodu čerpat doživotně nebo v průběhu 20 let. Jednorázový výběr, který umožnuje např. nynější penzijní připojištění, možný nebude. Na druhou stranu, při nedožití se důchodu, peníze nezůstanou v nenasytné státní kase, ale stávají se součástí dědictví.

Můžu na důchodové reformě vydělat?

Určitě ANO, pokud správně pochopím příležitost, kterou druhý pilíř důchodové reformy nabízí a budu ochoten vydělávání peněz věnovat odpovídající čas a úsilí. V kalkulacích penzijních společností je totiž za každou uzavřenou smlouvu zahrnuta jednorázová provize i následná provize v období tří let trvání smlouvy.

Jak vydělat peníze

Pokud se zajímáte o podrobnosti jak vydělat peníze na důchodové reformě, ať už jako přivýdělek formou práce na doma, nebo intenzivněji při vytváření týmu se zajímavými provizemi za smlouvy uzavřené Vaším týmem, podívejte se na stránku:
http://www.duchodova-reforma.biz/prace-na-doma-jak-vydelat-penize-jak-podnikat/.
Hlavní kampaň uzavírání smluv pro druhý pilíř důchodové reformy proběhne od 1. ledna do 30. června 2013.
Je to příležitost, která se nebude opakovat.